Ella 30 Mg 1 Tablet Doğum Kontrol (Ertesi Gün) Hapı

Posted on

Bu yazıda; doğum kontrol hapları arasında yer alan Ella 30 mg 1 tablet ertesi gün hapı hakkında bilgiler yer almaktadır. Ella 30 mg tablet nedir, ne için kullanılır? Ella tablet nasıl kullanılır? Ella tablet ertesi gün hapı kullanılırken nelere dikkat edilmeli? Ella tablet doğum kontrol hapı yan etkileri nelerdir? Detaylar yazımızda.


Ella 30 Mg 1 Tablet Nedir? 

Herkes tarafından doğum kontrol hapı yani ertesi gün hapı diye bilinen Norlevo tablet hap yerine üretimi gerçekleştirilen Ella 30 mg 1 tablet, aynı zamanda ulipristal asetat içeriği sağlayan bir çeşit doğum kontrol hapıdır. Ella tabletin piyasaya sürülmesiyle birlikte Norlevo tablet  üretimi durdurulmuştur. Yapılan anketler ve araştırmalar sonucu ertesi gün hapı Ella iki kat daha etkili olmakla beraber, tek doz kullanım kolaylığı da sağlamaktadır.

 

Ella Tablet Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Ella tablet şekil itibariyle yuvarlak, beyaz renkte diğer haplardan bir farkı olmayan haptır. Tabi bu benzerlik sadece dış görünüş için geçerlidir. Hapın iki yüzünde de Ella ibaresi kazınmış, tableti atsanız bile hapın üzerinde ismini görebilirsiniz. Bu hap acil durumlarda tercih edilen en yaygın ve en iyi sonuç veren doğum kontrol hapları arasındadır. Yaşadığınız ilişki sonrasında korunmanıza dair aklınızda şüpheleriniz varsa kesinlikle bu hamileliğinizi engellemek adına tercih edilebilecek haplar arasında yer almaktadır.

Mesela,
– ilişki sırasında prezervatif kaymasını yaşamayan yoktur ya da prezervatif yırtılmasını veya
– cinsel ilişki anında prezervatif kullanmayı unuttuysanız veya
– doğum kontrol hapını ya da iğneyi zamanında yani periyodik şekilde kullanmadıysanız

Ella hap en net çözümü sunan ertesi gün hapları arasında olduğundan gönül rahatlığıyla kullanılabilir. O kadar etkili bir haptır ki normal korunmalarda kullanılması kesinlikle doğru değildir. Bu hapı sadece zor durumlarda almanız tavsiye edilir. Çünkü vücudunuzda bulunan progesteron hormonunun işlevini değiştirir ve hap yumurtalıktaki spermlerin işlevini yok eder ve yumurtalıktaki spermleri dışarı salar. Bu mucizevi ilacı kullanmanın tabi ki belli şartları var. Cinsel ilişkinin üzerinden 5 günü geçmeden bu hapı almalısınız. 5. Günde aldığınız takdirde bir sorun olmamaktadır. Sadece bir kez almanız yeterlidir. Bilimsel araştırmalara göre tableti kullanan 100 kadından sadece 1 kadının hamile kaldığı ortaya çıkmıştır. Tekrar belirtmek gerekir ki ella tablet sıradan bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmamalıdır.

 

Ella Tablet Nasıl Kullanılır?

Korunmadığınız cinsel ilişkilerde ya da korunduğunuzdan emin olamadığınız cinsel ilişkinizde 5 gün geçmeden ilk 120 saat içerisinde kullanmalısınız. 1 bardak su ile ağız yoluyla almalısınız. Ella tableti kullandınız ve 3 saat içerisinde kusma olur. Tableti tekrar kullanmanız gerekebilir. Tekrar kullanmak için doktorunuzdan bilgi almanızı öneriyoruz. Bu tableti tek doz kullanmanız yeterlidir. Kesinlikle daha etkili olsun deyip fazla doz kullanmanız sağlığınız ve hormonlarınız için çok zararlıdır. Tableti kullanıp hamile kalırsanız ki bu durum sadece çok düşük bir ihtimal ama hemen doktora başvurmalısınız.

 


Ella tablet kullanım uyarıları ve önlemleri

Hamile kalma riskini yaşadınız ve Ella tablet kullandınız. Peki tekrar ne zaman cinsel ilişkiye görebiliriz sorunuzu duyar gibiyim. Tableti kullandıktan sonra istediğiniz an cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Lakin çok iyi bir şekilde korunmanız gerekmektedir. Eğer korunamazsınız tablet hiçbir etki göstermez. Ella ertesi gün hapı diğer doğum kontrol haplarından kat be kat daha etkili ve tek doz olup ilişkideki hamilelik riskini ortadan kaldıracak kadar etkili olduğu için günlük doğum kontrol hapı olarak kullanılmaz. Günlük veya fazla kullanımda hormonlarınızı etkiler. Hapı kullanan kadınların genelde regl kanlarının tarihi değişmez, ancak bazı kullanan kadınların adet takvimi bir kaç gün öne gelip ya da geriye gidebilir. Bu tableti kullandınız ve adetiniz geciktiyse, şiddetli karın, göğüs, kasık ağrınız, kusma ve bulantınız varsa yani bir çok hamilelik şüpheniz aynı anda bulunuyorsa hamilelik testi yapınız. Adet gecikmesi 7 günde fazla ise kan testi ile hamilelik testi yaptırabilirsiniz. İleri derece de astım ve nefes darlığı bulunan kadınların kullanması doğru değildir. Tablet çok etkilidir fakat her durumda koşulsuz bir şekilde tabi ki hamileliği önlemez. Son olarak bildiğiniz üzere her hamilelik döneminde dış gebelik riski vardır. Tablet kullanımı sonrasında hamile kalınırsa da dış gebelik riski göz ardı edilmemelidir.

 

Ella ertesi gün tableti dikkatli kullanacağınız durumlar: Bu hap acil doğum kontrol yöntemi ve hamileliği engellemek için kullanılan bir yöntemdir. Kesinlikle sık aralıklarla uygulanmamalıdır. Sık kullanımla ilgili pek bilgi yoktur tek bilmeniz gereken şey bir adet döngüsünde sadece bir kez kullanmanız gerekiyor. Mesela adet sonrası korunmadan cinsel ilişkiye girdiniz ve hamileliği önlemek için Ella tablet hap kullandınız. Tekrar adet olana kadar tekrar kullanmamalısınız. Ben fazla doz alayım daha etkili olsun diye bir düşünceniz kesinlikle olmasın. Eczaneden ya da doktorunuzdan daha iyi bilgi alabilirsiniz.

• Ella tableti karaciğer hastalığı olan kişilerin kullanması asla doğru değildir. Karaciğer hastalığı bulunan kişiler doktorlarından izinsiz bu hapı kullanmamalıdır.
• Astım hastaları, kullanmasını öneren doktora veya eczaneye astım hastası olduğunu belirtmelidir.

 

Ella Doğum Kontrol (ertesi gün) Hapının Yan Etkileri

Tüm ilaçların yan etkisi olmakla birlikte bazıları ağır bazıları hafif yan etkiler içermektedir. Doğum kontrol hapları ve ertesi gün hapları da birtakım yan etkiler barındırır. Peki ella doğum kontrol hapının yan etkileri nelerdir?

• Kusma
• Bulantı
• Karın ağrısı
• Kasık ağrısı
• Göğüs ağrısı
• Kalça ağrısı
• Halsizlik
• Kas ve sırt ağrısı
• Baş ağrısı
• Şiddetli adet kanaması
• Sinirsel duygu değişimi
• Kokuya Hassasiyet
• Vücut kuruluğu
• Uyku

Bu saydıklarımız ella doğum kontrol hapının yan etkileri olmakla birlikte her bireyde aynı etkiyi göstermeyebilir. Yani bazı kişilerde uyku yaparken bazılarında kasık ağrısına neden olabilir.

 

Emziren kadınlarda Ella doğum kontrol hapı kullanım şekli ve uyarısı

Bebeğine anne sütü veren kadınlar tablet kullanmamalıdır. Çünkü Ella tablet anne sütüne geçer. Eğer hapı kullanmanız gerekiyorsa bebeğinize 7 gün boyunca süt vermemeniz gerektiğini bilmelisiniz. 7 günlük süreçte sütünüzü düzenli olarak sağın ve atın. Sütünüzden bebeğinize geçeceğini ve tabletin yan etkilerinin bebeğe zarar vereceğini unutmayın.

 

Ella tablet kullanım yaş uyarısı

Ella tableti sağlık güvenliği için sadece 18 yaş ve üzeri kadınlar kullanmalıdır. Kesinlikle 18 yaş altı gençler, çocuklarda kullanımı söz konusu bile olamaz.

 

Ella tableti kullanmayı unuttuysanız ne yapılmalıdır?

Yukarıda da belirttiğim gibi cinsel ilişki sonrasında 5 gün yani 120 saat içerisinde kullanılmalıdır. Eğer unuttuysanız 6 ve 7. gününüz ise çift doz yani 2 tane kullanmalısınız. Çünkü 5 günü geçirdikten sonra tek doz tablet etki etmemektedir.

 

Ella Tablet Kullanım şekli

Tableti kullanırken aç veya tok olmanız önemli değildir. Tek dikkat edilmesi gereken nokta bol su ile alınmasıdır. Kesinlikle bir bardak su ile bir tablet kullanmanız tavsiye edilir.
Etken Madde : Ulipristal Asetat
Ruhsat Sahibi : Abdi İbrahim İlaç firmasının ürettiği yeni ertesi gün hapı Ella 30
Mg’dir. Tablet 6 Mayıs 2014 tarihinde piyasaya da yerini almıştır.

 

• Ella Ertesi Gün Hapı Fiyatı Ne Kadar ?

2019 Güncel Fiyat  66.00 TL


10 thoughts on “Ella 30 Mg 1 Tablet Doğum Kontrol (Ertesi Gün) Hapı

  1. Okudum çok Bilgilendirici ama merak ettiğim bir soru var size onu sormak istiyorum. Doğum kontrol hapı kullanırken Ella ertesi gün hapını kullanabilir miyim? Doğum kontrol hapımın etkisi düşük olduğu için ertesi gün hapı kullanmak istiyorum. Yan etkisi olur mu diye tedirginim.

    1. Hiç bir yan etkisi olmaz. Periyodik doğum kontrol hapınızı kullanırken, Ella ertesi gün hapını da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

  2. Yazınızı okuduktan sonra bu ertesi gün hapını almaya karar verdim. 3. Gunumde içmeme rağmen hamile kalmadim, gerçekten çok etkili

  3. Merhabala ben etkili bir ertesi gün hapı arıyorum demin ki sitede preveni simdi ise ellayı övmüşsünüz ama vok acil bir sekilde birinde karar kilmam gerekiyor lutfen bana yardimci olur musunuz hangisi daha etkili?

  4. Esimle ayni gun icerisinde 3 kere iliskiye girdik ve icime bosaldi gun bitiminde sadece tek bir tane sonraki gun ilaci almam yeterli olur mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir